THE GREATEST GUIDE TO BADANIE OCT OKA

The Greatest Guide To Badanie oct oka

The Greatest Guide To Badanie oct oka

Blog Article

Badanie OCT wykonuje się u osób, które mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem. Wskazaniem jest także makulopatia cukrzycowa. Na OCT oka kieruje się także osoby, u których obecne są obrzęki plamki żółtej. Mogą być one niewiadomego pochodzenia. Właśnie wtedy OCT pozwala postawić diagnozę.

W sytuacji takiej lekarz może od razu rozpocząć leczenie, lub jedynie zalecić regularne kontrole i wykonanie dodatkowych badań.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

W medycynie OCT znalazła zastosowanie zwłaszcza w okulistyce, stając się obecnie standardową procedurą diagnostyczną, umożliwiającą nieinwazyjne i bezkontaktowe obrazowanie przekrojów tkanek siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i rogówki. Pozwala to na wczesną diagnostykę chorób oka, kwalifikowanie do operacji i monitorowanie efektów ich leczenia.

W 10 sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

Badanie dna oka wykonuje się również u niemowląt i dzieci. Wskazaniami do wykonania tego badania są :

Czy badanie OCT jest na NFZ? Można wykonać optyczną koherentną tomografię dna oka na NFZ, jeśli dana placówka ma podpisaną z funduszem umowę. Jeżeli chcesz skorzystać z nowoczesnej diagnostyki, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań, a jedynie wskazane jest wstrzymanie się od makijażu oka w dniu badania bądź po prostu demakijaż przed wykonaniem tomografii. Około 15–thirty min przed testem OCT lekarz podaje krople rozszerzające źrenice, które mogą powodować nieostre widzenie i światłowstręt do kilku godzin po wizycie u okulisty.

Rozważ konsultację okulistyczną i poddanie się badaniu OCT, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak np.:

Tomografia optyczna jest niezbędnym badaniem w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie przy określeniu zmian w obrębie dna oka, czyli tzw. plamki). Najnowocześniejsze aparaty wykrywają zmiany już wielkości 1 μm.

Pamiętaj, że nieprawidłowe wyniki badania here OCT nie zawsze są oznaką choroby! W Klinice Optegra zapewniamy Pacjentom kompleksową diagnostykę chorób narządu wzroku. Zapraszamy do wykonania badania OCT oka i konsultacji z naszymi specjalistami w jednym z oddziałów.

Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Przebieg badania nie różni się od typowego badania okulistycznego. Co do zasady badanie nie jest inwazyjne. Zdarza się, że w celu lepszego uwidocznienia dna oka pacjent otrzymuje specjalne krople rozszerzające źrenicę. Pacjent opiera twarz na urządzeniu i proszony jest o patrzenie w kierunku wyświetlanego znacznika. Specjalista wykonujący badanie ocenia jego jakość i zapisuje je na twardym dysku komputera. Badanie trwa kilkanaście sekund. Dzięki upowszechnianiu się tego badania, można je obecnie wykonywać w coraz niższej cenie.

Report this page